REGULAMIN WALNEGO ZGROMADZENIA
CZŁONKÓW ZAKŁADOWEJ SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ W SUWAŁKACH

§ 1

Walne Zgromadzenie jest najwyższym organem Spółdzielni działającym na podstawie przepisów ustawy z dnia 16 września 1982r., Prawa Spółdzielczego, postanowień statutu Spółdzielni i niniejszego regulaminu.

§ 2

Zgodnie z § 76 Statutu Spółdzielni do wyłącznej właściwości Walnego Zgromadzenia należy:

1. Uchwalanie kierunków rozwoju działalności gospodarczej oraz społecznej i kulturalnej.

2. Rozpatrywanie sprawozdań Rady Nadzorczej, zatwierdzanie sprawozdań rocznych i sprawozdań finansowych oraz podejmowania uchwał, co do wniosków członków Spółdzielni, Rady Nadzorczej lub Zarządu w tych sprawach i udzielenie absolutorium członkom Zarządu.

3. Rozpatrywanie wniosków wynikających z przedstawionego protokółu polustracyjnego z działalności Spółdzielni oraz podejmowanie uchwał w tym zakresie.

4. Podejmowanie uchwał w sprawie podziału nadwyżki bilansu (dochodu ogólnego) lub sposobu pokrycia strat.

5. Podejmowanie uchwał w sprawie zbycia nieruchomości, zbycia zakładu lub innej wyodrębnionej jednostki organizacyjnej.

6. Oznaczenie najwyższej sumy zobowiązań, jaką Spółdzielnia może zaciągnąć.

7. Podejmowanie uchwał w sprawie połączenia się Spółdzielni, podziału Spółdzielni, a także przyłączenia się jej jednostki organizacyjnej do innej Spółdzielni oraz likwidacji Spółdzielni.

8. Rozpatrywanie w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym odwołań od uchwał Rady Nadzorczej.

9. Uchwalanie zmian w statucie.

11. Uchwalanie regulaminów obrad Walnego Zgromadzenia oraz Rady Nadzorczej.

12. Decydowanie o wyodrębnieniu osiedli pod względem organizacyjnym, gospodarczym i zasad gospodarki finansowej tych osiedli.

13. Wybór i odwoływanie członków Rady Nadzorczej.

14. Podejmowanie uchwał w sprawie przystąpienia do nowych organizacji gospodarczych oraz wystąpienia z nich.

15. Wybór delegatów na Zjazd Związku, w którym Spółdzielnia jest zrzeszona oraz udział w sprawie przystąpienia lub wystąpienia z tego związku.

§ 3

1. W Walnym Zgromadzeniu udział biorą członkowie Spółdzielni § 75 ust. 3, 4, 5

§ 4

W Walnym Zgromadzeniu mają prawo uczestniczyć z głosem doradczym Przedstawiciele Krajowej Rady Spółdzielczej, Związku Rewizyjnego oraz inne osoby zaproszone.

§ 5

Zgodnie z § 77 ust. 7 Statutu -Walne Zgromadzenie jest zdolne do podejmowania uchwał bez względu na liczbę obecnych.

§ 6

1. Obrady Walnego Zgromadzenia otwiera Przewodniczący Rady Nadzorczej lub inny upoważniony członek Rady.

2. Otwierający obrady uchwala niniejszy regulamin i zarządza wybór Prezydium Walnego Zgromadzenia w składzie:

- Przewodniczący,

- Asesor ,

- Sekretarz

Walne Zgromadzenie wybiera następujące komisje:

1. Komisję skrutacyjną w składzie 3 osobowym. Zadaniem jej jest dokonanie na zarządzenie przewodniczącego Walnego Zgromadzenia obliczenia wyników głosowania i podanie tych wyników przewodniczącemu oraz wykonywanie innych czynności technicznych związanych z przeprowadzeniem głosowania.

2. Komisję uchwał i wniosków w składzie 3 osobowym dla rozpatrzenia pod względem formalnym i rzeczowym zgłoszonych wniosków i przedłożenia ich Walnemu Zgromadzeniu do decyzji.

3. Inne komisje w składzie 3 osób w miarę potrzeby wynikającej z uchwalonego porządku obrad, między innymi:

Komisję wyborczą, której zadaniem jest przygotowanie list do głosowania.

§ 8

Każda komisja wybiera ze swego grona przewodniczącego i sekretarza. Uchwały komisji zapadają zwykłą większością głosów. Członek komisji ma prawo zgłosić do protokółu odrębne zdanie z prawem uzasadnienia stanowiska wobec Walnego Zgromadzenia.

§ 9

1. Z czynności komisji sporządza się protokół. Protokół podpisany przez Przewodniczącego i Sekretarza komisja przekazuje Sekretarzowi Walnego Zgromadzenia.

2. Przewodniczący komisji składają Walnemu Zgromadzeniu sprawozdanie z czynności komisji i przedstawiają wnioski.

§ 10

1. Po przedstawieniu sprawy zamieszczonej w porządku obrad Przewodniczący Zebrania Przedstawicieli otwiera dyskusję udzielając głosu w kolejności zgłaszania się. Na zarządzenie Przewodniczącego zgłoszenia te winny być składane na piśmie z podaniem imienia i nazwiska. Za zgodą większości Przedstawicieli dyskusja może być prowadzona nad kilkoma punktami obrad łącznie.

2. Członkom Zarządu i Rady Nadzorczej oraz Przedstawicielom Krajowej Rady Spółdzielczej i związku rewizyjnego przysługuje prawo głosu poza kolejnością w sprawach wymagających wyjaśnień.

3. Przewodniczący Walnego Zgromadzenia może odmówić udzielenia głosu osobie, która w danej sprawie już przemawiała.

4. Przewodniczący ma prawo zwrócić uwagę mówcy, który odbiega od tematu dyskusji lub przekracza ustalony dla przemówienia czas.

5. W sprawach formalnych Przewodniczący udziela głosu poza kolejnością. Za wnioski w sprawach formalnych uważa się wnioski w przedmiocie sposobu obradowania i głosowania, a w szczególności dotyczące:

- głosowania bez dyskusji,

- zamknięcie listy mówców,

- ograniczenia czasu przemówień,

- zarządzenia przerwy w obradach,

- kolejności i sposobu uchwalania wniosków.

W dyskusji nad wnioskami w sprawach formalnych mogą zabrać głos jedynie dwaj mówcy, jeden za i jeden przeciw wnioskowi.

§ 11

Wnioski w sprawach objętych porządkiem obrad oraz oświadczenia do protokółu mogą być składane na piśmie z podaniem imienia i nazwiska na ręce Sekretarza Walnego Zgromadzenia. Przewodniczący obrad może ograniczyć czas zgłaszania wniosków do komisji wyborczej.

§ 12

1. Po zamknięciu dyskusji i wysłuchaniu wypowiedzi referenta, Przewodniczący podaje wnioski pod głosowanie przestrzegając zasady, aby wnioski najdalej idące były głosowane w pierwszej kolejności.

2. Przed przystąpieniem do głosowania Przewodniczący podaje do wiadomości, jakie wnioski wpłynęły i ustala kolejność głosowania. Poprawki do wniosku głównego głosuje się przed wnioskiem.

§ 13

1. Walne Zgromadzenie może podejmować uchwały jedynie w sprawach objętych porządkiem obrad podanym do wiadomości członkom w terminie i sposobie określonym w statucie.

2. Walne Zgromadzenie może skreślić z porządku obrad poszczególne sprawy, odłożyć je do następnego Walnego Zgromadzenia lub zmienić kolejność rozpatrywania spraw objętych porządkiem obrad.

3. Uchwały Walnego Zgromadzenia są podejmowane zwykłą większością głosów poza wypadkami przewidzianymi w ustawie (Prawo Spółdzielcze)

- większością 2/3 głosów przy zmianach statutu i odwołaniu członka Rady Nadzorczej oraz 3/4 głosów przy likwidacji Spółdzielni.

4. W głosowaniu oblicza się liczbę głosów oddanych za i przeciw. Wynik głosowania ogłasza Przewodniczący. W wypadku podania pod głosowanie kilku wniosków dotyczących tej samej sprawy, za przyjęty uważa się wniosek, który uzyskał największą liczbę głosów.

5. Uchwały Walnego Zgromadzenia podpisuje Przewodniczący oraz Sekretarz Walnego Zgromadzenia.

6. Głosowanie na Walnym Zgromadzeniu odbywa się jawnie za wyjątkiem wyborów do Rady Nadzorczej oraz odwołania członków Rady, które przeprowadza się w głosowaniu tajnym.

7. Na żądanie 1/5 liczby przedstawicieli obecnych na Walnym Zgromadzeniu zarządza się głosowanie tajne w innych sprawach objętych porządkiem obrad.

§ 14

1. Kandydatów na członków Rady Nadzorczej Spółdzielni zgłaszają przedstawiciele spośród członków Spółdzielni w terminie wymienionym przez Przewodniczącego Walnego Zgromadzenia

2. Do zgłaszania kandydata nieobecnego na Walnym Zgromadzeniu należy dołączyć pisemną zgodę na kandydowanie. Kandydaci obecni na Walnym Zgromadzeniu na wezwanie Przewodniczącego składają ustne oświadczenie, co do zgody na kandydowanie.

3. Kandydatem może być osoba będąca pełnomocnikiem przedstawiciela - członka osoby prawnej Spółdzielni ustanowionym do udziału w Walnym Zgromadzeniu..

4. Komisja wyborcza przygotowuje listę kandydatów, którzy wyrazili zgodę na kandydowanie osób określonych w pkt. 2.

§ 15

1. Kandydaci do Rady Nadzorczej Spółdzielni są umieszczeni na liście w kolejności alfabetycznej.

2. Nad przyjęciem listy kandydatów głosowanie odbywa się jawnie.

3. Lista wyborcza do Rady Nadzorczej powinna zawierać, co najmniej dwóch kandydatów więcej od ilości wybieranych członków rady.

§ 16

1. Wybory do Rady Nadzorczej przeprowadza się w głosowaniu tajnym przy pomocy kart wyborczych, na których umieszcza się nazwiska kandydatów w porządku alfabetycznym.

2. Głosowanie odbywa się poprzez skreślenie osób, na które się nie głosuje. Następnie głos należy złożyć do urny w obecności Komisji Skrutacyjnej.

3. Głos jest ważny, jeżeli liczba skreślonych kandydatów do rady jest mniejsza lub równa liczbie wybieranych w jej skład. Karta bez skreślenia jest nieważna.

4. Liczbę głosów oddanych na poszczególnych kandydatów oblicza Komisja Skrutacyjna, a jej Przewodniczący ogłasza wyniki.

5. W skład rady wchodzą kandydaci, którzy otrzymali kolejno największą liczbę głosów.

§ 17

1. Zmiana statutu Spółdzielni wymaga uchwały Walnego Zgromadzenia podjętej poprzez większość 2/3 głosów w głosowaniu jawnym.

2. Projekty zmiany statutu są zgłaszane do Komisji Statutowo-Wnioskowej, której Przewodniczący odczytuje protokół z posiedzenia komisji.

§ 18

1. Sprawy dotyczące sposobu obradowania nieobjęte niniejszym regulaminem rozstrzyga Prezydium Walnego Zgromadzenia zgodnie z przyjętymi zasadami obradowania.

2. Po wyczerpaniu wszystkich spraw umieszczonych w porządku obrad Przewodniczący ogłasza zamknięcie obrad Walnego Zgromadzenia.

§ 19

1. Z obrad Walnego Zgromadzenia sporządza się protokół, który podpisuje Przewodniczący i sekretarz Walnego Zgromadzenia .

2. Protokół powinien zawierać:

- datę,

- porządek obrad,

- krótki przebieg dyskusji,

- oświadczenie złożone do protokółu,

- treść podjętych uchwał,

- podstawowe dane liczbowe dotyczące bilansów i zatwierdzonych planów.

Przy uchwałach należy podawać liczbę głosów oddanych za uchwałą i przeciw. Lista obecności stanowi załącznik do protokółu.

§ 20

Każdy członek Spółdzielni ma prawo przeglądania protokółu z Walnego Zgromadzenia.

§ 21

Niniejszy regulamin uchwalony przez Walne Zgromadzenie Zakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Suwałkach w dniu …………………………………………………. wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

 

SEKRETARZ

Walnego Zgromadzenia

PRZEWODNICZĄCY

Walnego Zgromadzenia

 

 

Spis aktów prawnych